Nemzetközi védjegy
A nemzetközi védjegybejelentés a Madridi Egyezmény keretében valósul meg, amelyet az ENSZ Szellemi Tulajdon Világszervezete (WIPO) hozott létre.
A nemzetközi védjegybejelentés során egy bejelentéssel, egyetlen díjbefizetéssel, egy nyelven lehet bejelentést tenni több mint 130 államban. Mindez vonatkozik a megújítási eljárásra is.
Az egyezményhez csatlakozott országok többet között Dél-Korea, Japán, Kína, Oroszország, USA és az Európai Unió országai, így Magyarország is.
A nemzetközi védjegybejelentéshez szükséges egy alap védjegybejelentésre vagy egy lajstromozott védjegyre. A nemzetközi bejelentést mindig a származási hivatal útján kell benyújtani. Így van lehetőség a magyar bejelentés kiterjesztésére is. A bejelentés előnye, hogy külföldi ügyvivő megbízása csak esetleges jogorvoslati esetben válik szükségessé.
A rendszeren belül a nemzeti védjegyet bármikor ki lehet terjeszteni további országokra is, ha később a piaci érdekek ezt követelik. Ha a származási hivatalnál tett bejelentés vagy lajstromozott védjegy kapcsán korlátozás vagy megszűnés történik a nemzetközi védjegybejelentés utáni 5 éven belül, akkor az kihat a nemzetközi védjegy oltalomra is.
A bejelentés megtétele után a megjelölt országok hatóságainak 12 hónapja (egyes országok esetében 18 hónapja) van arra, hogy kifogást emeljenek a védjegy kiterjesztése ellen. Ha ilyen hivatali kifogás vagy felszólalás nem érkezik, úgy a védjegy automatikusan “teljes értékűnek” tekinthető a megjelölt országban. A regisztrált védjegyek a nemzetközi bejelentéstől napjától számított 10 évig érvényesek, és korlátlan számban meghosszabbíthatók.
Közvetlen külföldi védjegy
Közvetlenül, az adott ország nemzeti hivatalához is lehetséges védjegybejelentést tenni. Ez esetben csak az adott országra tudunk szerezni védjegy oltalmat.
Akkor érdemes ezt az utat választani, ha mindössze pár külföldi országban szeretnénk védjegy oltalmat tenni, vagy ha a kiválasztott ország nem tagja a Madridi Egyezménynek.
A legtöbb országban a védjegyjegyek 10 évig érvényesek és korlátlan alkalommal meghosszabbíthatóak. Bizonyos országokban a védjegy utógondozást is igényel. Az USA-ban például ötévenként igazolni kell a védjegyhasználatot.